Regenerace kůže silou světla

Regenerace kůže silou světla

Některé z nás to možná překvapí, ale kůže je největším orgánem těla. A jako každá část zvířecího organismu, i kůže může trpět různými nemocemi. Určitou „výhodou“ je, že v tomto případě je nemoc vidět a můžeme si na ni sáhnout. Onemocnění kůže představují závažný problém pro zvířata, která jimi trpí, ale také pro lidi v jejich okolí. Postižený pes trpí bolestí, svěděním, špatně spí atd. Jeho majitelé denně řeší, na kterém místě psa pohladit, kde se ho dotknout. Je zde také riziko, že se zvíře stane zdrojem infekce pro ně nebo pro někoho z jejich blízkých. Navíc jsou taková onemocnění často velmi úporná. Není výjimečné, že léčení hnisavého zánětu kůže se protáhne i na několik měsíců.

Nyní se v ordinacích veterinárních lékařů objevuje novinka, která pomáhá tradiční léčebné postupy urychlit a zkrátit celkovou dobu léčby. Je to světelný systém Phovia.

Všichni známe pozitivní vliv slunečních paprsků. Phovia si z celého spektra světelného záření vybírá vhodné vlnové délky. Systém Phovia se skládá z lampy, která vyzařuje neškodné viditelné modré světlo, a z gelu, jenž toto světlo mění na užitečné fluorescenční záření se širokým spektrem vhodných vlnových délek. Gel se nanáší přímo na kůži, mezi ním a kůží pak není žádný prostor, kde by se světlo mohlo odrazit nebo rozptýlit. Veterinář připraví čerstvý gel až krátce před ošetřením zvířete a nanese ho v tenké vrstvě na postižené místo. Potom toto místo ozáří dvakrát na dvě minuty lampou Phovia. U lehčích případů postačí jen jedna aplikace, u těch komplikovaných je třeba ošetřit ránu opakovaně vždy s týdenním odstupem.

Co se stane po ošetření? V ráně a jejím okolí probíhají intenzivní změny na mikroskopické úrovni. Buňky kůže a podkoží dostanou jakousi „energetickou injekci“ nebo chcete-li „životní sílu“ navíc. Zvýší se produkce kolagenu, jenž je základem pro novou kůži, podpoří se růst cév, které novou tkáň prokrví. Rána se rychleji zaceluje a nová kůže je pevná a odolná.

Bakterie přítomné v poraněném místě jsou také vystaveny účinku fluorescenčního záření. Jejich buňky ale neumí dokonale zacházet s energií a při jejím náhlém přebytku hynou. 

Systém Phovia není určen k tomu, aby nahradil tradiční léčebné postupy, může je však úspěšně doplnit. Doba léčení hnisavých zánětů se zkracuje přibližně na polovinu. Stejně se také zrychluje i léčení neinfikovaných ran (např. po operacích nebo úrazech). Samotný zákrok není bolestivý, kromě nanesení a poté setření gelu není lékař v kontaktu s kůží. Jen některá temperamentní zvířata je trochu obtížnější udržet po dobu dvou minut v klidu. Zkušený chovatel si s tím snadno poradí a můžeme si pomoci podáním zklidňujícího přípravku (např. Zylkéne, o kterém si můžete přečíst zde).

Systém Phovia zkracuje dobu léčení i dobu podávání léků. Tím napomáhá zkrátit dobu svědění a nepohodlí pro naše domácí mazlíčky. V tom je jeho hlavní výhoda! 

Phovia je veterinární technický prostředek.