Odčervujete své mazlíčky?

Odčervujete své mazlíčky?

Spousta chovatelů je přesvědčena, že pro své mazlíčky dělá, co jim na očích vidí. Ale kdo z nás vidí psovi nebo kočce do bříška? Když jim dáme tabletu nebo spot-on pipetu na odčervení, rozpustíme červy ještě ve střevě a v trusu neuvidíme nic. Riziko opětovného nakažení střevními parazity hrozí stále, neboť vajíčka mohou přežívat v prostředí až několik let.

Škrkavky (Toxocara canis) jsou několik centimetrů dlouzí oblí červi, kteří žijí v tenkém střevě psů nebo koček (Toxacara cati). Dospělá samička škrkavky produkuje denně až 200 000 vajíček, které se s trusem dostávají do vnějšího prostředí. Psi rádi kálí do trávy, a protože jsou vajíčka škrkavek lepkavá, snadno se přichytí na rostliny, na chodník, ale i na srst. Kočky preferují sypký materiál, například ty divoké a toulavé mohou využít nechráněná pískoviště dětských hřišť. Lepkavé vajíčko se pak snadno přilepí na plastovou dětskou hračku.

Pár týdnů to trvá, než se ve vajíčku postupně vyvinou maličké larvy, růstem a svlékáním prochází stadiem L1 až L3.Larvy ve stadiu L3 jsou infekční a z obalu vajíčka se uvolní v trávicím traktu hostitele. Pokud tuto larvu pozřel definitivní hostitel, kterým může být jakákoli psovitá šelma, pes, liška, vlk i šakal, kruh se uzavře. Larvy pronikají přes stěnu tenkého střeva do krevního oběhu, jater a tělních tkání. Poté se dostanou do plic, odkud jsou vykašlány do ústní dutiny a opět spolknuty. Když se podruhé ocitnou ve střevě, larvy dospějí. Oplodněné samice škrkavek produkují spousty mikroskopických vajíček, která odcházejí z těla trusem.

Nejvíce náchylná jsou na infekci škrkavkami mláďata, u nich se dostanou larvy do střeva často. U dospělých psů a koček však larvy ne vždy najdou správnou cestu do plic a do střeva. Larvy se při migraci často dostanou do jiných tkání, kde vyvolávají dráždění, zánět a poškození tkáně. Larvy si vytvoří obal a tím vytvoří cysty.

Larvy v cystách, které jsou v organismu březí feny, se mohou vlivem hormonů reaktivovat. Uvolní se z cysty a putují přes placentu do vyvíjejících se plodů nebo do mléčných žláz. U psovitých šelem se transplacentárním přenosem škrkavky dostanou do plodů přibližně v 98 % případů. Jen málokdy se štěňata nakazí kojením. U březích koček larvy migrují především do mléčných žláz a infekce se přenáší většinou sáním mléka.

Doporučení:

Vyšetřením trusu lze odhalit šiřitele vajíček škrkavek. Odhalit cysty v tkáních nelze. Konzultujte s veterináři výskyt škrkavek ve vašem regionu.

Nezapomínejte své mazlíčky pravidelně odčervovat, přitom četnost odčervování určete podle míry rizika. Minimální frekvence je 4x za rok. Riziko nakažení je vysoké u mláďat, u loveckých psů, u lovících šelem (psů i koček), u zvířat krmených syrovou stravou a vždy, pokud žijete v zamořeném regionu. V takovém případě odčervujte každý měsíc.

Přípravky na odčervení vašeho mazlíčka jsou k dostání v lékárně, na lékárenských e-shopech a u vašeho veterináře.

 

Vetoquinol s.r.o.
www.vetoquinol.cz

Toxacara canis se líhne z vajíčka.

Zdroj obrázku: https://www.cdc.gov/dpdx/toxocariasis/index.html