Šest známek parodontózy u psů

Šest známek parodontózy u psů

Parodontóza je zřejmě nejběžnější onemocnění, se kterým se veterináři setkávají u domácích zvířat. Postihuje každé čtyři z pěti psů starších dvou let.

Zánět závěsného aparátu zubů čili parodontóza je velmi rozšířenou chorobu a určitě je možné předejít komplikacím, když jsou příznaky rozpoznány včas. Pokud u svého psa zaznamenáte některý z těchto jevů, rozhodně zpozorněte:

1. Psovi zapáchá z dutiny ústní

Možná vás to překvapí, ale zdravému psovi by nemělo páchnout z dutiny ústní. Zápach z tlamy je u psů bohužel běžný, protože většina z nich trpí parodontózou. Pronikavý zápach by mohl být známkou zánětu zubů nebo dásní.

2. Pes má na zubech zubní kámen

Když se pes nažere, cukry obsažené v potravě se smíchají s bakteriemi v dutině ústní a vzniká plak. Pokud se nevyčistí, zmineralizuje a promění se v pevnou, pórovitou hmotu, které se říká zubní kámen. Jakmile je zubní kámen psovi na zubech vidět, je jen otázkou času, kdy se rozšíří k linii dásní. To je často první krok, který vede k dalším problémům.

3. Linie dásní je zarudlá, zduřelá nebo krvácí

Když se bakterie usazené v zubním kameni dostanou k linii dásní, mohou vyvolat zánět – zánětlivou reakci, která způsobuje zarudnutí a zduření dásní. Postupem času mohou dásně dokonce začít krvácet, a vytvářejí tak zranitelný vstupní bod, přes který bakterie proniknou do psova krevního oběhu.

4. Pes má uvolněné zuby

Jak se zánět zhoršuje, ustupuje tkáň dásní a to může vést k tomu, že se uvolní zuby nebo se obnaží jejich kořeny. Jakmile je kost a tkáň obklopující zuby příliš křehká, je poškození nevratné a uvolněné zuby je třeba vytrhnout.

5. Pes má potíže při jídle

Jak bolest sílí, může být pro psa obtížné uchopit jídlo tlamou nebo může začít žvýkat jen na té straně tlamy, která ho nebolí.

6. Pes kýchá nebo má výtok z nosu

V některých případech může parodontóza nebo ztráta horního zubu způsobit, že psovi vznikne na patře abnormální otvor mezi ústní a nosní dutinou. To může vést k častému kýchání a k výtoku z nosu a také k chronickým infekcím.

Psi skrývají bolest

Parodontóza začíná být bolestivá již ve velmi raném stadiu, ale rozpoznat, že pes má bolesti, může být obtížné. Přirozený instinkt většině zvířat velí, aby nedala najevo slabost a skrývala bolest. V divočině mohou taková zvířata působit jako snadná kořist pro predátory nebo je může opustit smečka, a proto v řadě zvířat v domácím chovu zůstává toto přirozené chování hluboce zakořeněné.

Jak předcházet parodontóze u psů

Chcete-li zabránit tomu, aby se z plaku stal zubní kámen, který je prvním krokem k parodontóze, nejlepší je začít včas s dentální hygienou a čistit psovi zuby každý den (nebo nejméně dvakrát či třikrát týdně). Pravidelná kontrola dutiny ústní u veterináře pomáhá odhalit parodontózu včas, aby bylo možné rychle zasáhnout a udržet zuby psů zdravé.