Paw Icon
Kočka a přepravka

Jak dostat kočku do přepravky?

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Print

Všichni to známe – dostat kočku do přepravky před cestou nebo návštěvou veterináře může být pořádná výzva. Některé kočky spolupracují, jiné se brání ze všech sil. Naštěstí existují triky, jak jim to usnadnit – a nám taky. Pojďme se na ně podívat.

Proč moje kočka odmítá přepravku?

Problém většinou není samotná přepravka, ale to, co si s ní kočka spojuje. V lepším případě cestování autem nebo pěšky – nepohodlné a matoucí. V horším případě nepříjemnou návštěvu lékaře, cizí pachy, jiná zvířata, manipulaci, která může bolet…

Čím víc se kočka bude do přepravky dostávat dobrovolně, tím lépe zvládne i samotnou cestu. A právě o to jde.

Jak kočku na přepravku připravit?

Základem je, aby přepravka nebyla jen signálem stresu. Nechte ji klidně postavenou v místnosti – ideálně alespoň dva týdny před plánovanou cestou. Vložte dovnitř měkkou deku, pamlsky nebo oblíbenou hračku. Pomoci mohou i feromonové spreje, které kočku uklidní a navodí pocit bezpečí.

Zkuste s přepravkou „na zkoušku“ trénovat: kočku dovnitř položte, chvíli ji tam nechte a pak ji klidně zase vypusťte. Odměňte ji pohlazením nebo pamlskem. Čím víc pozitivních zkušeností, tím lépe.

Pokud má vaše kočka z přepravky vyloženě trauma, pořiďte novou – ideálně takovou, u které se dá otevřít horní víko a do které se vejde i ve stoje. Pro vás i pro veterináře to bude snazší. Můžete také zkusit doplňková krmiva (např. Zylkene®), která pomáhají zvládat zátěžové situace.

A co v den odjezdu?

Pokud jste se drželi těchto rad, mělo by stačit jen zavřít kočku do přepravky nebo ji nalákat pamlskem dovnitř.

Samotnou cestu kočce co nejvíce zpříjemněte – zakryjte přepravku dekou, aby toho moc neviděla, pusťte v autě klimatizaci, mluvte na ni klidně, vyhněte se ostrým zvukům nebo prudkým pohybům.

Plus Rady a tipy

Scroll to Top