Psi prostě štěkají. Tak komunikují, vyjadřují emoce, brání své teritorium a upozorňují na možné hrozby (pošťák = narušitel). Je to jejich přirozenost. Ale může se stát, že se psí štěkot stane neúnosným a neopodstatněným. Pojďte se naučit tři jednoduché techniky, jak toto chování eliminovat.
1. Pozitivní motivace
Odměňte požadované chování (pamlskem a pochvalou), to psa motivuje k jeho opakování.
Naučte povel „Ticho“
Když váš pes začne štěkat v nevhodnou dobu, řekněte mu klidným a pevným hlasem „Ticho“. Jakmile štěkat přestane – i když jen potřebuje popadnout dech – dejte mu pamlsek a pochvalte ho. To neúnavně opakujte. Váš pes si tak povel „Ticho“ spojí s pamlsky a zbytečné štěkání ustane. Tato technika má tu výhodu, že funguje ve více situacích, ať už jste kdekoli.
Přeučte zběsilé „hlídače a vítače“
Dejte psí přepravku nebo pelíšek blíž ke vchodovým dveřím. Pomocí pamlsku přimějte psa, aby si lehl. Když tak učiní, pochvalte ho. Jakmile mu povel „Lehni“ nebude dělat problém, otevřete dveře a hoďte mu pamlsek do pelíšku/přepravky. Pokračujte v chválení a odměňování pokaždé, když si pes lehne. Poté přidávejte další situace (třeba zaklepání, zazvonění, příchod někoho dalšího,…). Váš pes se brzy naučí tiše ležet, když se někdo objeví u dveří, místo aby hned spěchal na uvítanou.
2. Operativní podmiňování
Technika operativního podmiňování umožňuje měnit chování psa kombinací posilování správného chování a odrazováním od nežádoucího chování.
Zavřete okna, stáhněte žaluzie
Pes doma štěká, kdykoli se venku mihne jiné zvíře nebo člověk? Omezte jeho výhled zatažením žaluzií, závěsů a zavřením oken. A učiňte tak při každém vašem odchodu z bytu. Výhled mu dopřejte pouze ve chvíli, kdy jste doma a kdy je pes v klidu.
Ignorujte štěkání po vašem příchodu
Pokud vás pes hlučně vítá, neodměňujte ho chválou ani hlazením. Nevšímejte si ho, mlčte a nenavazujte oční kontakt, dokud nepřestane štěkat. Teprve poté se s ním v klidu přivítejte.
3. Únava pomáhá
Vyčerpejte svého psa hrou nebo cvičením. Díky tomu dá přednost odpočinku před otravným štěkáním. A nemusíte hned na „cvičák“, stačí si protáhnout ranní procházku, nasadit svižnější tempo nebo se vzájemně přetahovat o hračku, než k vám přijde návštěva.
Obecné rady proti psímu štěkotu
- Když pes štěká, nikdy na něj nekřičte. Situaci byste jen zhoršili. Dávejte mu jen klidné a důrazné povely.
- Vypozorujte, jaké podněty způsobují psí štěkání. Mezi ty nejčastější patří: nuda, cizí narušitel, snaha o upoutání pozornosti, setkání s jinými psy nebo problémové chování (například separační úzkost), které řešte s veterinářem.
- Naučte svého psa alternativní způsob vzájemné komunikace, který závisí na spouštěči štěkání.
- Začněte s výcvikem co nejdříve. Čím déle podporujete psí zlozvyky, tím je změna náročnější.
- Dbejte na to, aby se výcviku psa účastnili členové celé rodiny.
Při náročných situacích svému psovi můžete pomoci podáním přírodního přípravku Zylkene®. Jde o zklidňující doplňkové krmivo s obsahem mléčného peptidu (alfa-kasozepin), který se přírodně vyskytuje v mateřském mléce. Navozuje klid bez jakéhokoli negativního vlivu na přirozenou aktivitu psa (nezpůsobuje malátnost).