Moji kočku děsí zvuky – od vysavače přes motorku po bouřku

Proč se kočka bojí a jak reaguje?

I když patří mezi predátory, občas mají kočky bojácnou povahu. A některé z nich rozhodí právě hlasité zvuky. Zvířata se často bojí nových nebo neznámých věcí. A instinkt jim radí, stejně jako lidem, se před „nebezpečím“ někam schovat. Některé kočky však dávají najevo strach jinak – nadměrně se olizují nebo jsou neobvykle agresivní.

Jak kočce pomoci?

Existuje hned několik způsobů, jak eliminovat kočičí strach z hluku:

  • Nechte ji, ať si na konkrétní zvuk zvykne.  

    Nahrajte ho třeba na mobil a opakovaně jí ho přehrávejte. Začněte s nízkou hlasitostí a každý den zvuk o něco zesilte. Existují také hotové nahrávky nejobvyklejších „strašidelných“ zvuků, které můžete svému mazlíčkovi pravidelně přehrávat. A pokud máte zrovna koťátko, je to ideální chvíle, kdy ho na tyto zvuky připravit. Ale pozor! Postupujte stejně opatrně jako u starších koček, abyste ho naopak ještě více nevyděsili.

  • Snažte se kočku rozptýlit.
    Pokud víte, že má přijít nepříjemný zvuk, můžete zkusit přesměrovat její pozornost. Hrát si s ní, pomazlit ji. Ale nepřehánějte to, mohlo by to mít opačný efekt – větší úzkostlivost. Chovejte se zkrátka co nejpřirozeněji. Pokud se chystáte ven, můžete nechat puštěnou televizi nebo rádio – zamaskujete tak nepříjemné zvuky.

  • Zkuste uklidňující přípravek Zylkene®, doplňkové krmivo, které pomáhá zklidnit kočky a psy v každodenních náročných situacích.
    Pokud čekáte návštěvu, budou ve vašem okolí probíhat stavební práce nebo přichází období konce roku spojeného s ohňostroji, neváhejte kočce preventivně podat tento přípravek s uklidňujícími účinky.

    Kapsle Zylkene® obsahují přírodní složku s prokázaným relaxačním/zklidňujícím účinkem, která se získává z mléčné bílkoviny zvané kasein. Případně se poraďte se svým veterinářem.