„Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande.“* říkával vrchní vojenský lékař Bautze v knize Jaroslava Haška.
O kočkách by si to tvrdit nedovolil. Na rozdíl od některých lidských simulantů, kteří se svou nemocí přímo chlubí, kočka si svoje problémy nechává „pro sebe“. Říkáme, že disimuluje. U šelmy, která v přírodě nesměla ukázat slabost, je to pochopitelné. Nám, milujícím chovatelům koček, to ale přináší určité obtíže.
Pojďme si dnes povídat o kočičích kloubech a obecně o pohybu. Zdravá kočka je elegantní zvíře s krásným plavným a plynulým pohybem. Má robustní kostru, pružné klouby, silné svaly a vynikající koordinaci pohybů. I astronauti programu APOLLO se od koček učili, jak se správně pohybovat a v horším případě i padat.
Bohužel, nic netrvá věčně. Svaly a klouby mohou být poškozeny úrazem, calicivirovou infekcí, bakteriemi nebo progresivní polyartritidou. Společným jmenovatelem těchto onemocnění je jejich rychlý začátek a poměrně dramatický průběh. To nás vede k tomu, že s kočkou zamíříme k veterináři. Existuje ale jedno onemocnění, které se od těch vyjmenovaných liší. Je to osteoartritida nebo, chcete‑li, osteoartróza či jen artróza. Podle některých údajů jí trpí až 90 % koček starších 12 let, a přesto o ní mnozí majitelé nemají ani tušení. Proč?
Polovinu odpovědi hledejme v samotné nemoci, polovinu u koček. Osteoartritida je složitý chronický proces, v němž se kombinuje poškozování kloubní chrupavky, vazů a kloubního pouzdra se zánětem, a naopak zase s nárůstem kostní tkáně. Výsledkem je kloub deformovaný, špatně pohyblivý a postižený zánětem. A bolí. Celý proces ale probíhá pomalu. Roky. Na začátku je jen malé poškození chrupavky, kloub je třeba po ránu trochu ztuhlý, ale to se poddá. Ostatně většina z nás to zná také. A pak je tu sama osobnost kočky – disimuluje. K tomu, že problém je vážný, se „přizná“, až když už to opravdu jinak nejde.
Jak tedy poznáme, že s pohybem naší kočky už to není to, co bývalo? Zkusme si cíleně všímat jejího chování a zavzpomínejme, jak jí to šlo před dvěma třemi roky:
- Zhoršený pohyb – kočka se vyhýbá skákání, na své oblíbené místo se dostává třeba na třikrát. Přitom dříve tam skočila jedním skokem. Může i změnit své oblíbené místo – lehá si někam níže.
- Sníží se její celková aktivita. Přestane chodit ven, méně si hraje, přestává používat škrabadlo a nezvykle jí rostou drápky.
- Omezí svou hygienu. S bolavými klouby se těžko otáčí k některým místům na těle. Anebo si líže hlavně srst nad bolavými klouby. Celkově už nepůsobí tak čistým a uhlazeným dojmem.
- Změní náladu. I dříve mazlivá kočka se začne vyhýbat kontaktu, je nedůtklivá a někdy i agresivní. Nesnáší manipulaci, česání ani hlazení. Obvykle bývá citlivější na zadní část páteře a zadní nohy.
Největší chybou, kterou dělá většina chovatelů, je názor, že kočka už je stará, a proto ji necháme v klidu. Ano, je stará, ale proto ještě nemusí být zlá a nehybná. Zajděme k veterináři!
Co můžeme udělat sami?
- Postaráme se, aby pelíšek byl na teplém, snadno dostupném místě, kde není průvan. Konec konců vždyť kočka pochází z Afriky.
- Ani kočičí záchod by neměl být obtížně dostupný. A ve velké domácnosti jich může být i víc.
- Pokud má kočka nadváhu, měla by zhubnout. Jednoduchá rada říká, že podáváme krmivo na váhu, jakou by kočka MĚLA mít, a ne, jakou MÁ. U granulí je to snadné.
A na závěr to, co by vlastně mělo platit už od koťátka. Špatně živený kloub se špatně vyvine a je pak samozřejmě náchylnější k onemocnění. Postarejme se o to, aby kočka měla dostatečný zdroj živin:
- Glykosaminoglykany (glukosamin a chondroitin) jsou základem chrupavky a jsou prospěšné i při jejím onemocnění. Kromě toho mají pozitivní vliv i na dolní močové cesty, ale to už je jiné povídání.
- Omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro všechny buňky v těle. V nemocném kloubu dokážou účinně tlumit bolest.
- Mangan je součástí enzymů, které vytvářejí a chrání kloub a vazivo.
- Vitamin E – je důležitý pro tvorbu svalů a jako antioxidant.
Její kloubní chrupavky budou pevné a zdravé a budou jí dlouho dobře sloužit.
*„Celý český národ je banda simulantů.“ Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, díl 1.