Když venku lítají hromy blesky, můžete zažít jednu nepříjemnost. A sice: vidět svého čtyřnohého kamaráda úplně mimo – se sklopenýma ušima, vytřeštěnýma očima a staženým ocasem. A to je skličující situace pro každého páníčka. Počasí bohužel neovlivníte, ale existují způsoby, jak můžete svému psovi situaci ulehčit. Podívejme se na ně!
1
Chovejte se jako by nic
Jak už jistě víte, váš pes umí vycítit vaše psychické rozpoložení. Takže pokud budete během bouřky ve stresu a napjatí, psovi to příliš nepomůže. Pokud zvolíte mazlící a odměňovací strategii – taky špatně. Váš pes si totiž může myslet, že ho za jeho ustrašenost chválíte.
Naše rada tedy zní: chovejte se, jako by se nechumelilo, a věnujte svému psíkovi obvyklou pozornost.
2
Tma a klid
Připravte pejskovi stabilní a bezpečný prostor, kde se může schovat před vším, co ho rozrušuje. A nemusí to být jen bouřka, ale i hlučné stavební práce nebo rodinné sešlosti. Umístěte třeba jeho přepravku (s otevřenými dvířky) do sklepa nebo jiné klidné místnosti a nezapomeňte na psův přístup k vodě, oblíbeným hračkám a krmivu. Máte hračku nebo hlavolam, co umí dávkovat pamlsky? Využijte je a pomozte přesměrovat psí pozornost jinam.
Pokud je bouřka skutečně silná, utlumte zvuk a otřesy – zavřením oken/dveří, zatažením žaluzií/závěsů a použitím dek, kterými zakryjete vrchní části psí přepravky. A nakonec můžete nechat i rozsvíceno, aby blesky nebyly tak nápadné.
3
Zvuky v hlavní roli
Hlasité nepředvídatelné údery hromu, bubnování dešťových kapek – to vše může vašeho psa vyvést z míry. Najděte si tedy jiný zvuk, který pejska rozptýlí. Zkuste zapnout rádio, televizi nebo použít přístroj na bílý šum.
4
Odolnější a klidnější
Znáte zvukovou desenzibilizaci? Je to proces, při němž psovi pouštíte zvuky bouřky. Nejprve potichu, později hlasitěji (v rozmezí několika týdnů). Zvuky začněte pejskovi pouštět, když je v pohodě, a sledujte jeho reakce. Odměňujte jeho klidné chování. Poté experimentujte s vyšší hlasitostí, pokud bude vašeho psa rozrušovat, zvuky opět ztište. A hlavně buďte trpěliví! V případě potřeby vám může pomoci váš veterinář.
5
Léky? Veterinář poradí
Zkusili jste naše čtyři předchozí rady, ale váš pes je pořád úzkostný i v jiných náročných situacích? Zeptejte se svého veterináře. Může vám doporučit vhodné přípravky (přírodního původu nebo léky) pro tyto obtížné situace. Například zklidňující doplňkové krmivo Zylkene® obsahující mléčný peptid (alfa‑kasozepin) získaný z mléčných bílkovin, který podporuje klidnější chování domácích zvířat. Ideální je začít podávat Zylkene® alespoň den nebo dva před zátěžovou situací. Podávání je snadné, jednoduše smíchejte obsah kapsle do krmné dávky a nabídněte svému psovi či kočce.