Ledviny jsou nezastupitelný orgán pro vylučování nepotřebných látek z těla.
A to platí i u koček! Bohužel ani ony nejsou ušetřeny ledvinovým potížím. Přečtěte si
o příčinách a zjistěte, jak u koček zatočit s ledvinovými kameny.
Začněme fyziologií. Ledviny moč aktivně nevylučují. Naopak. V ledvině se z krve pasivně filtruje voda s rozpuštěnými látkami. Z této „primární moči“ pak ledvina aktivně transportuje vodu zpět do krve spolu s užitečnými látkami. Neužitečné látky se koncentrují v moči. Zdá se to paradoxní, ale v zásadě platí: Čím větší objem moči, tím menší zatížení ledviny.
PROČ KOČKY ČASTO TRPÍ PROBLÉMY MOČOVÝCH CEST?
-
Kočka je masožravec a primární filtrace v ledvině se zvyšuje
při velkém podílu bílkovin v potravě. -
Kočka je původně pouštní zvíře
a těla všech pouštních tvorů přirozeně vodou šetří.
U koček se tedy utváří větší množství primární moči. Kočičí organismus však vodou šetří a o to více ji musí ledvina resorbovat zpět do krve. Výsledná moč je pak koncentrovanější a ledvina více namáhaná. A jelikož mají současné domácí kočky více péče, dožívají se vyššího věku, než kdyby žily v přírodě. A to je ten problém. Ledviny starších koček jsou totiž „opotřebované“ a nefungují tak dobře, jako dříve. Mluvíme o chronickém ledvinovém selhání. Toto onemocnění se sice nedá vyléčit, ale vhodnou medikací a péčí je možné zredukovat jeho příznaky a zajistit kočce kvalitnější a delší život.
Druhým častým problémem jsou močové kameny. Obvykle se vyskytují u mladších koček mezi druhým a sedmým rokem věku. Když to zjednodušíme: kameny se v močových cestách tvoří ve chvíli, kdy se moč začíná koncentrovat a z roztoku se uvolňují látky, které byly do té doby rozpuštěné. Vytvořené močové kameny mohou mít různé složení, tvar i velikost. Svou přítomností způsobí poranění nebo ucpání močových cest. To je velmi bolestivé i život ohrožující. Následné ošetření ani operace nejsou pro kočku ničím příjemným a pro majitelovu peněženku také ne. Nejčastěji se u koček nachází dva druhy močových kamenů – struvitové a šťavelanové. Tvorba těchto kamenů se sníží, když je v moči malý obsah hořčíku a současně kyselé pH.
PREVENCE JE ZÁKLAD
Aby se předešlo tvorbě těchto kamenů, doporučuje se okyselení moči. K tomu je vhodný přípravek Uro‑pet® gel. Ochucená pasta se podává v malém množství spolu s krmivem. Uro‑Pet® neobsahuje žádný hořčík, ale naopak methionin vhodně okyselující moč. Tento gel je vhodná prevence tvorby struvitových i šťavelanových kamenů.