Desatero otázek a odpovědí o kočičích chlupech
Už vás vaše kočka někdy vyděsila kašlem a následným vydávením chlupové koule? Pak pro vás máme článek, který vás uklidní a informuje.
Ta scéna není příjemná. Kočička zničehonic začne kašlat a dávit se a vydává skutečně znepokojivé zvuky. To každého chovatele opravdu vyděsí! A co víc – na závěr děsuplné dávicí scény kočka vydáví hleny a tzv. trichobezoár čili chlupovou kouli. Zde jsou odpovědi na časté otázky týkající se tohoto nepříjemného fenoménu.
1. Proč kočky vykašlávají chlupové koule?
Kočky se upravují pomocí jazyka, který je pokryt drobnými háčkovitými strukturami, jež zachycují uvolněné chlupy jako kartáč a které následně kočka spolkne. Většina z nich neškodně projde jejím trávicím systémem, ale některé mohou zůstat zachyceny v žaludku. Když se nahromadí dostatečné množství chlupů, vytvoří se chlupový chomáč, který je často později vyzvracen.
2. Jsou některá plemena koček náchylnější k tvorbě chlupových koulí?
Ano. Dlouhosrstá plemena koček, jako jsou mainské mývalí a perské, a také kočky, které línají více než obvykle nebo se častěji upravují, mají větší pravděpodobnost výskytu chlupových koulí.
3. Proč na tvorbu trichobezoárů trpí víc dospělé kočky než koťata?
Jak kočky stárnou, stávají se zručnějšími v péči o sebe a v odstraňování uvolněných chlupů ze srsti pomocí jazyka. Nakonec také spolykají více chlupů, což vede k větší tvorbě trichobezoár.
4. Může každodenní péče o srst pomoci zabránit tvorbě chlupových koulí?
Ano. Kartáčování odstraňuje uvolněné chlupy, čímž se snižuje jejich množství, které by jinak skončilo v žaludku vaší kočky. Každodenní kartáčování je tedy účinným způsobem, jak udržet chlupové koule pod kontrolou, a navíc poskytuje příležitost k navázání pouta s vaším chlupatým přítelem. U dlouhosrstých plemen můžete zvážit příležitostnou návštěvu profesionálního salónu.
5. Mohou chlupové koule způsobit zácpu?
Ano. Pokud se vaše kočka nedokáže zbavit chlupového míčku a ten zůstane v jejím trávicím traktu, může to vést k zácpě, nebo dokonce k ucpání střev, což jsou stavy, jež mohou mít nepříjemné a potenciálně život ohrožující následky.
6. Jaké jsou příznaky zácpy způsobené chlupovými koulemi?
Stejně jako u lidí mohou mít kočky trpící zácpou méně častou, obtížnou nebo bolestivou stolici. Mohou také pociťovat nadýmání, plynatost a ztrátu chuti k jídlu, trpět křečemi, nebo dokonce zvracet.
7. Jaké jsou „normální“ příznaky chlupových kuliček?
Zbavení se chlupového míčku pro vaši kočku obvykle zahrnuje kombinaci hekání a dávení. Krátce poté kočka obvykle chlupovou kouli vyzvrací. Mějte na paměti, že pokud nedojde k vyloučení chlupové kuličky, je možné, že dávivé zvuky byly způsobeny jiným zdravotním stavem – například kašlem. Raději se poraďte s veterinárním lékařem.
8. Mám výskyt trichobezoárů u kočky řešit?
Chlupová koule, která není pod kontrolou, může vaší kočce způsobit život ohrožující ucpání střev. Pokud se vaše kočka neustále dáví, kašle nebo heká, aniž by vyvrhla chlupovou kuličku, zdá se vám být letargická nebo má průjem, určitě kontaktujte svého veterináře. Se zvěrolékařem konzultujte i to, že kočka chlupové koule vyměšuje příliš často.
9. Existují přípravky pro kočky, které mohou pomoci zabránit vzniku chlupových koulí?
Některé specializované výrobky pro kočky s vysokým obsahem vlákniny jsou navrženy tak, aby udržovaly zdravou srst kočky a pomáhaly omezit línání, což pak logicky minimalizuje tvorbu chlupových koulí. Určité projímavé produkty mohou pomoci spolykaným chlupům projít střevy vaší kočky bez nepříjemných pocitů. Vzhledem k tomu, že některé zdravotní potíže mohou vést k častějším problémům spojeným s tvorbou chlupových koulí, je důležitá také léčba základního problému.
10. Proč kočičí chlupové koule nemají tvar koule?
Než vaše kočka vyvrhne chlupovou kuličku, ta musí cestou ven projít jícnem. Úzký tvar jícnu obvykle vytvaruje chlupovou kuličku do tenké, podlouhlé nebo trubicovité podoby, nikoli do kulaté.
Snad se vaší kočičce trichobezoáry zcela vyhnou nebo si s nimi zavčas poradíte díky našemu desateru.