Proč bych měl odčervovat štěně tak brzy?
Možná se to někomu z vás zdá divné. Proč bych měl odčervovat štěně už ve dvou týdnech? Vždyť fena je zdravá, odčervena byla před krytím a ani ona, ani štěně za ty dva týdny od porodu neopustili dům!
A přece je to tak! Až 95 % štěňat se už narodí s larvami škrkavek v těle. Jak je to možné?
Škrkavka psí (Toxocara canis) je totiž parazit rafinovaný, a proto i hodně rozšířený. Jeho životní cyklus začíná vajíčkem, které s trusem opustilo hostitele. Toto okem neviditelné vajíčko může být pozřeno přímo dalším hostitelem, tedy psem.
Ze spolknutého vajíčka se ve psím střevě vyvine první larva, označovaná jako L1, která se provrtá do krve a nechá se zanést do plic. Postupně roste a několikrát se mění až na larvu L4. V plicní tkáni malé larvičky vyvolávají podráždění a tvorbu hlenu, jenž pes nakonec vykašle a spolkne spolu s larvami. Ve střevě škrkavky dospějí a začínají vylučovat vajíčka. Od pozření vajíčka uplynulo 42 dní a kruh se uzavřel.
Bohužel, není to jen takhle jednoduché. Vajíčko může být spolknuto také netypickým (tzv. paratenickým) mezihostitelem, třeba myší. V paratenickém hostiteli larvy nedoputují do střeva a nedospějí. Naopak se rozptýlí do různých tkání, kde se změní v silně opouzdřené cysty. Když takového hostitele pozře psovitá šelma (pes, liška, vlk), larvičky se uvolní a vývojový cyklus se v jejím střevě dokončí.
Dovolme si malou odbočku: Paratenickým hostitelem může být i člověk. Ohrožené jsou hlavně děti a lidé s oslabenou imunitou, kteří se nakazí slíznutím lepkavého vajíčka z nečistých rukou například při mazlení se psem. Larvy pak mohou tvořit cysty třeba v oku, v mozku, v plicích a tím způsobit vážné zdravotní potíže. Proto je odčervování zvířat tak důležité!
Vraťme se ale ke psům. Každé pravidlo má výjimku, i výše popsaný vývojový cyklus. Zejména v dospělých psech se některé larvy „zatoulají“ do jiných tkání, jako by nenašly cestu do plic. V jakémkoli jiném orgánu těla vytvoří cysty a čekají. Ideální dobou pro jejich probuzení je březost. Hormonální změny ve druhé polovině březosti aktivují encystované larvy, jež pronikají do krve, putují do dělohy a do vyvíjejících se plodů štěňat a do mléčné žlázy. Novorozená štěňata tak mohou být – a taky bývají – nakažená škrkavkami už v době porodu. Škrkavky už absolvovaly část svého vývojového cyklu, a tak velmi rychle dospívají. Štěně může jejich vajíčka začít vylučovat už 17. den a stává se tak zdrojem infekce pro své sourozence a ostatní psy, ale i pro lidi v domácnosti.
Kdo by při mazlení s roztomilým štěňátkem myslel na nějaké ošklivé červy?!
A tady máme odpověď na otázku položenou na začátku článku. Odčervit štěně je nutné ještě dříve, než začne vylučovat vajíčka škrkavek! Tedy nejpozději 16. den.
Ani pak ale nemáme vyhráno. Část larev rafinovaně čeká v mléčné žláze a je připravena infikovat štěňata stále znovu. Proto musíme odčervení u štěňat několikrát opakovat.
A jak je to u koček? – Vývoj škrkavky kočičí (Toxocara cati) je podobný jako u škrkavky psí. Dobrá zpráva je, že koťata se v děloze nemohou nakazit, ta špatná říká, že mateřským mlékem ano. A proto odčervujme!
Na závěr jedna poznámka k použití antiparazitik. Žádný přípravek proti vnitřním parazitům nepůsobí dlouhodobě. Po podání zvířeti během hodin vyhubí vnímavé parazity a je vyloučen z těla. Tedy zahubí ty, které pes získal v době od předchozího odčervení, ale nechrání ho před těmi, které může získat zítra!
Moderní antiparazitika jsou bezpečná. Některá z nich jsou přímo určena pro březí a kojící matky, jiná pro mláďata.
Odčervení zdar – parazitům zmar!
Drontal® Junior perorální suspenze pro psy
1 ml obsahuje účinné látky: Pyranteli embonas 14,4 mg, Febantelum 15,0 mg. Veterinární léčivý přípravek je vydáván bez předpisu. Před použitím čtěte příbalovou informaci.