Odčervení je nutné i u koček žijících v domácnosti
Naše kočka se nemůže nakazit střevními červy, protože žije doma. To si myslí mnozí majitelé bytových koček. Je to však omyl.
Několik studií zkoumalo, zda kočkám hrozí nebezpečí nákazy střevními parazity. Představte si, že by 25 % koček mělo střevní parazity (odborné práce uvádí výskyt od 8 do 76 % koček). Je to mnoho, nebo není? Tak počítejme – pokud je na vesnici 100 koček a denně vyprodukují 100 gramů výkalů, bude to asi 10 kg exkrementů za jeden den. Při 25 % infikovaných to činí 2,5 kg kontaminovaného trusu denně. V jednom gramu je průměrně 100 vajíček, denně se do prostředí dostane asi 250 tisíc vajíček, což znamená 7,5 milionu za měsíc. Pak už není žádný div, že si lepkavá vajíčka parazitů můžete přinést domů třeba na botách nebo na rukou po práci na zahrádce.
Řešením je odčervení kočky
Odčervení koček by mělo být součástí chovatelské rutiny. Nezapomínejte tedy svým mazlíčkům pravidelně podávat speciální tablety na odčervení koček. Jak často vlastně musíme provádět odčervení kočky? Četnost odčervení určete podle míry rizika, minimální frekvence je jednou za 3 měsíce. Riziko nakažení bývá nejvyšší u koťat, u lovících koček a u koček krmených syrovou stravou. Vliv má i to, zda žijete v zamořeném regionu. Ve všech zmiňovaných případech odčervujte častěji. Přípravky na odčervení vašeho mazlíčka dostanete u svého veterináře nebo si v lékárně kupte Drontal® tablety pro kočky či Dronspot® spot‑on pipety pro kočky.
Všechny zmiňované preparáty jsou veterinárními léky, proto je rozhodně ukládejte mimo dohled a dosah dětí a před použitím si vždy pozorně přečtěte příbalovou informaci. Veterinář vám pomocí vyšetření trusu pomůže odhalit vajíčka parazitů a podle jejich charakteru určí jejich původce. Konzultací s veterinářem můžete navíc zjistit míru výskytu parazitů ve vašem regionu.
Veškeré trápení i prevence spojená se střevními parazity má řešení. Ať už mluvíme o odčervení koťat, koček venkovních i těch, které si nejraději hoví na pohovce.